"Chci, aby děti milovaly hokej a sport obecně", říká Petr Havel

27.03.2018 | Michal Holes

V průběhu letošního roku se na střídačce starších žáků objevila nová tvář. Petr Havel se k týmu připojil a jeho cílem a prací na střídačce je, jak on sám říká, nastavit chlapcům a děvčatům správně "hlavu". My jsme se ho ptali na to, jaké to je s dětmi pracovat, jak jsou důležití ve výchově sportovce rodiče, ale taky na jeho hokejovou kariéru.

Před letošní sezónou jsi začal spolupracovat s Michalem Kaňkou u týmu starších žáků Lvů. Jak se zrodil tvůj příchod do trenérského týmu?
To je jednoduché. S Michalem jsem se potkal na festivalu v Mnichovicích. Tam vznikla myšlenka mé spolupráce, a poté na schůzce jsme probrali podrobnosti.

Jak dlouho se znáte s Michalem, kdysi jste spolu hrávali, že?
S Michalem se známe od přípravky, jsme od sebe o rok. Vyrůstali jsme spolu do dorostu a chvíli i v týmu „A“. Michal pak odešel ven a pak jsme se, pochopitelně, dlouho neviděli.

Zmapuješ nám tvou kariéru?
Moje kariéra je úplně jednoduchá. Začal jsem v šesti letech v benešovské přípravce a skončil jsem v „áčku“, myslím v sedmadvaceti letech. Nejvíce jsem hrál Krajský přebor 1.třídy za Benešov. Jednou jsem se stal nejlepším střelcem klubu (smích).

Co přesně je tvojí náplní, s čím trenérskému štábu pomáháš?
Mou náplní práce je učit kluky rozvíjet jejich sportovní osobnost, zvládat „hlavu“. Mimochodem, na posledním turnaji to byl skvělý příklad, jak je může paralyzovat strach ze soupeře. Takže zvládání stresových situací, příprava, pozápasové stavy, faktory sportovce – trénink, regenerace, psychika, strava atd. Je toho moc, ale je to také o čase, který bych k tomu potřeboval, ale to je nereálné. Musela by to být nedílná a pravidelná součást, tak jako trénink na ledě. Většinou se řeší jen fyzická příprava, ale mentální příprava povyšuje fyzickou přípravu o úroveň výše, především v těch krizových momentech, tzv.rozdíl mezi tréninkovým a zápasovým hráčem. Naučit kluky, že zlatý trénink vede ke zlaté medaili a že zápas je odměna za tvrdou tréninkovou dřinu!

Co se chlapcům a dívkám odehrává v hlavě při tréninku či zápase?
Děti se hlavně musí zkoncentrovat na trénink či zápas. V tomto věku pochopitelně neumí nechat své "starosti" před zimákem, ale o to se právě spolu s dětmi snažíme. Před tréninkem je stále potřeba si připomínat rovnici zlatý trénink = zlatá medaile. Pro některé je trénink nutné zlo a pak chtějí vše dohnat v zápase. Tak to ale nefunguje. Před zápasem je nabádám k přípravě - vizualizaci. Tím je myšleno přehrát si v myšlenkách vítězný stav, vítěznou branku, gesto, nahrávka, co rozhodne zápas, zblokovaná střela v poslední minutě. Psychická příprava je neméně důležitá jako ta fyzická a herní.

Jaký trenérský přístup preferuješ?
Nejsem trenér, takže těžká otázka. Nicméně v jakémkoliv jednání preferuji spíše „coaching“, aby si na to ten druhý přišel sám. To je pochopitelně v hokeji težké až nemožné, takže spíše „přátelsky autoritativní“.

Děti jsou obecně velmi vnímavé, jakou máš od hráčů zpětnou vazbu?
Děti jsou skvělé zrdcadlo, protože jsou, zpravidla, bezelstné. Nicméně, někteří dokáží vyjmenovat, v čem jim to pomáhá a jiní netuší a prostě řeknou, že v ničem (usměv).

V jakém věku se s dětmi dle tebe nejlépe pracuje? Myslíš, že jakákoliv kategorie je schopna vnímat tvé postřehy?
Od starších žáků výše, a to i u těchto je to u někoho zbytečné. Nicméně, všechno se sčítá a třeba si to z podvědomí někdy vyndají.

Co je vlastně tvým cílem? Čeho bys chtěl u kluků a děvčat dosáhnout?
Jednoduše milovat hokej a sport obecně. Aby u toho vydrželi co nejdéle a dotáhli to každý do fáze, že hokej bude jejich život.

Je práce s jednotlivci rozdílná oproti sportovcům v kolektivních sportech?
Rozhodně ano. Mezi singl sportem a kolektivním sportem je propastný rozdíl, a tak každý vyžaduje to své. Na toto téma je to spíše na osobní povídání, je toho moc, co bych musel napsat.

Jak důležití jsou v tvé práci se svěřenci rodiče nebo škola, respektive učitelé?
V trojúhelníku, hráč-trenér-rodič, je nejrizikovější pochopitelně rodič a to hned ze dvou důvodů. Buď je nesoudně ambiciózní, anebo až apatický k provozovanému sportu svého dítěte. Oba extrémy jsou téměř stoprocentním zabijákem dítěte, i když výjimky potvrzují pravidlo. Nejlepší stav je podpora rodičů, dítě to baví a má dílčí výsledky, to je ideál.

Jak bys zhodnotil letošní ročník? Vidíš u svých svěřenců pokrok?
Mohu hodnotit jen tu část, kterou jsem s týmem strávil. Pokroky v pár oblastech vidím. A u některých. To je spíš na osobní výstupy ke svěřencům.

Děkuji za rozhovor

Body z Kutné Hory a zápas v Jihlavě, rekapitulace dalšího víkendu mládeže

Mladým Lvům a Lvicím se tento víkend dařilo. Pojďme se podívat na rekapitulaci jejich zápasů.

Sparta, Chomutov a opět derby, takový byl další mládežnický víkend

Prestižní adresy navštívili naši mládežníci tento víkend. V přehledu níže si přečtěte, jak se jim dařilo.

Neděle Lvům nesvědčí, z Rakovníka jedeme s prázdnou

Modrožlutí bojovali oslabeni o Tadeáše kočího a Honzu Polesného jako Lvi. Bohužel však všechny tři body zůstávají v Rakovníku. Třemi...

Dorostenci v laufu, dvě derby a prohra se Sedlčany

Týden hokeje se v Benešově opět vydařil

První výhra dorostu a masakr v Kutné Hoře

Byli jsme lepším mužstvem, říká Ondra Sládek

Lvi berou první tři body, porážejí Žabonosy

V prvním kole nestačili benešovští na béčko z Kolína

Další ročník je tady, Lvi jsou připraveni!

Muži | Neděle 29.09.2019, 17:00

Muži | Neděle 06.10.2019