"Hokej není knihovna," vysvětluje Ondra Fedoročko, trenér třetích tříd

16.05.2019 | Michal Holes

Letos vedl Ondra Fedoročko třetí třídy společně s Michalem Kaňkou, do toho ještě hrál za "A" tým Benešova. V příštím roce se i díky reorganizaci mládežnického hokeje na lavičce osamostatní a se svými novými asistenty vyrazí vstříc svému dalšímu ročníku jako hlavní trenér. Jak hodnotí letošní sezónu a co plánuje do té příští si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Jak hodnotíš právě skončený hokejový ročník?

Pokud bych měl hodnotit sezonu podle výsledků, tak se nám vůbec nedařilo. Ale aniž bych si chtěl dělat alibi, tak si myslím, že v této kategorii nemohou být výsledky měřítkem, protože se při jednotlivých zápasech porovnávají jablka s hruškami. Ne každý soupeř, který proti nám stál, hrál se čtyřmi až šesti hráči ročníku 2011, s brankářem a jedním hráčem ročníku 2012. Do zápasů jsme v různé míře zapojili sedmadvacet dětí, z toho těch sedm nováčků (tj. kluků, kteří k nám před sezonou nebo v jejím průběhu přišli z náboru, případně z „brusláku“ a přeskočili tak jednu kategorii). Účast na trénincích byla perfektní, přístup dětí na trénincích, až na drobné odchylky byl také dobrý, všichni by měli pokračovat i v dalším roce, takže bez ohledu na výsledky hodnotím sezonu kladně.

Co byl největší úspěch sezóny? Z čeho máš největší radost?

Mluvit o úspěchu nebo neúspěchu je podle mě u této kategorie hodně pomíjivé a zbytečné, protože za rok, za dva, může být všechno úplně jinak. Nevím, jestli radost, ale vnitřně spokojený jsem s tím, že jsme zapojili těch sedm nováčků i do zápasů, i když některé až ke konci sezony. Ono totiž jen trénovat a v pátek poslouchat kamarády, kdo s kým pojede na zápas a v pondělí poslouchat zážitky ze zápasu, moc radosti dětem neudělá.

Na co jste se během sezóny 18-19 zaměřili?

Hlavní náplní tréninků byla technika bruslení, ke které jsme připojovali postupně práci s pukem. To se neliší od ostatních kategorií, ale u těch nejmenších to tvoří největší část tréninku. Snažili jsme se, aby děti svoje bruslařské dovednosti rozvíjeli co nejvíce prostřednictvím her a závodů tak, jak to odpovídá stávajícímu trendu.

Udělal ti radost posun některého z hráčů?

V každé kategorii je několik hráčů, na které je radost se dívat, a kteří jsou vidět na první pohled. Ale díky tomu, že jsme s dětmi skoro každý druhý den, máme navíc možnost sledovat právě posun i u těch ostatních. Těch zlepšení je několik, ať už je to kluk, který loni sotva přejel hřiště a letos si párkrát vzal puk a projel s ním až k soupeřově bráně, nebo kluk který byl dvacekrát za zápas na zadku a najednou spadne jen třikrát, nebo kluk co na začátku sezony vystřelil, že to sotva doletělo k brankáři a ke konci sezony střílel daleko lépe. Někteří se loni báli puku a letos ho dokázali několikrát prohodit hráčům mezi bruslemi. To jsou věci, na které se vám kouká stejně dobře, jako u těch prvně zmiňovaných jedinců. Vzhledem k tomu, že každý má rychlost vývoje jinou a jsme pořád ještě na začátku, doufám, že někteří nám svoje teprve ukážou.

Kvapem se blíží další sezóna. Co plánuješ v letní přípravě, na ledě.

Když budu mluvit za ročník 2011, který mám od příští sezony na starosti, tak jsme letní přípravu omezili jen na dva tréninky týdně, kdy plánujeme střídat tělocvičnu, fotbalové hřiště a kolo. V srpnu nás čeká na zimním stadionu v Benešově soustředění a od září klasický režim tréninků na ledě. Vzhledem k tomu, že ročník 2011 bude složen z dětí, kteří trénovali loni ve třech různých kategoriích, rád bych udělal i nějakou slučovací akci na vodě, aby si děti začali dělat společné zážitky, a aby se poznali i rodiče, protože je velká pravděpodobnost, že se budou na zimáku potkávat v příštích několika letech. Cíl do příští sezony je stejný jako letos. Co nejvíc si osvojit techniku bruslení a dostat dětem hokej pod kůži, aby krom školy neměli v hlavě nic jiného, to znamená, abychom se v březnu loučili se sezonou ve stejném počtu, jak jsme ji začali a byli naštvaní, že sezona končí.

Máš nějaký vzkaz pro širokou – benešovskou hokejovou veřejnost?

Z vlastní zkušenosti vím, že i když to člověk nedotáhne s hokejem na vrchol, může i tak díky hokeji zažít několik krásných let. Takových akcí, zábavy a zážitků, které se se spoluhráči odehrávají nebo začínají v hokejové kabině, s rodiči v mládí nebo s přítelkyněmi v dospělosti nezažijte. Pravdou je, že občas to nemá daleko k nějakému průšvihu, ale hokej není knihovna. Aspoň je pak pořád na co vzpomínat.

Děkuji za rozhovor

Ohlédnutí za létem: Čvrťáci na svém prvním soustředění

Třetí srpnový týden odjeli chlapci a děvčata ročníku 2011 na svoje první společné soustředění mimo svůj domovský stánek.

Roušky znovu skladem

Ač jsme mysleli, že už je potřebovat nebudeme, tak jsou tady. Designové roušky s motivem HC Lev Benešov. Objednávejte na pr@hclevbenesov.cz.

Béčko mladších žáků zdolalo Čáslav i v deseti

K poslednímu týmu tabulky zajíždělo 11 statečných modrožlutých v sobotu hned ráno. Moc to mladým benešovským hokejistům nevadilo,...

I mladší žáci porazili Vlašim vysokým rozdílem

Starší žáci si proti Vlašimi zastříleli