Michal Kaňka: Mládežnickým družstvům se loni dařilo

21.04.2020 | Michal Holes

Michal Kaňka působí u Lvů nejen jako hráč A týmu, ale i jako šéftrenér mládeže. Vyzpovídali jsme ho, jak to nyní vypadá s přípravou dětí, jak hodnotí uplynulý ročník, a přišla řeč i na to, zda-li bude pokračovat v kariéře.

Michale, pandemie ochromila celou zemi, nevyjímaje hokej. Co všechno jste nestihli v ukončeném ročníku?

Čtvrté třídy, kterou jsem vedl, se to moc nedotklo, protože jsme dohráli sezonu téměř do konce. Jen mě mrzí, že jsme nestihli odehrát třídenní mezinárodní turnaj. Ostatní kategorie bohužel také přišly o závěrečné turnaje. Dohrát zápasy jsme bohužel nemohli, ale nebylo jich již mnoho.

Jaký vliv to bude mít na sportovní vývoj dětí, potažmo na ten hokejový?

Uvidíme, jak dlouho to bude trvat a kdy nám umožní trénovat. Zatím si myslím, že je to v pohodě, protože naše děti mají vždy v dubnu po sezoně volno. Na druhou stranu, kdo chce, tak si sám hledá aktivity a zdravě se pohybuje. Pokud by karanténa trvala delší dobu, už by to problém mohl být.

Český hokej přišel, i když trošku pozdě, s nápadem točit videa #hokejdoma. Myslíš, že to dětem bude stačit?

Stačit to určitě nebude, je to jen jakýsi návod, jak děti můžou trénovat doma. Jak jsem zmiňoval výše, vždy to záleží na daném dítěti či sportovci.

Co se letos ještě stihlo, byly oba nábory Pojď hrát hokej. Kolik letos akce přilákala dětí?

Oba nábory se podařily, účastnilo se jich přes čtyřicet dětí, což na Benešov a na velký boom v posledních letech, je velmi dobré číslo.

Sledujete, kolik jich doputuje do dalších ročníku, jaká je „úmrtnost“ těchto dětí v hokeji?

Zatím nám děti v ročnících celkem zůstávají. Vždy je to horší, a myslím, že s tím bojují všechny sporty, ve starších kategoriích. Tam ta „úmrtnost“ bývá vždy větší. V posledních letech jsou to však spíše jednotky hráčů.

Soutěže sice byly ukončeny, ale jak se letos dařilo mládežnickým týmům?

Dařilo se dobře všem kategoriím, kteří hrají zápasy již do tabulky. Výborný ročník mají za sebou starší žáci, kteří obsadili krásné třetí místo. Páťáci pro změnu ovládli svou nedohranou soutěž a skončili první. Mladší žáci sice nenavázali na loňský úspěch, ale páté místo je v nabité konkurenci také pěkné. I druhý tým mladších žáků obsadil třetí místo.
U těch menších kategorií jsme vůbec nehleděli na výsledky, ale priorita byla, aby hráli všichni a aby je hokej chytnul, bavil. Na náboru jsme měli letos i padesát dětí, což je krásná věc.

Na konci ročníku vznikla u mládeže Lvů i nová trenérská rada. Co bude mít na starost? Jak bude fungovat?

Bude mít především na starost koncepci přípravy mládežnických družstev napříč klubem, rozhodování o posouvání hráčů, dle jejich výkonnosti, ale i fyzického růstu. V radě jsme čtyři trenéři, čeká nás nyní spoustu práce, nynější situace nám tomu moc nenahrála, ale některé kroky již máme za sebou.

Loni jste oživili další chybějící kategorii, a sice dorost. Jak si vedl a jaké plány k doplnění kategorií jsou dále na stole??

V této kategorii to bylo trochu problematické, protože jsme neměli dostatek hráčů ročníků 2003 a 2004. Proto jsme to museli doplňovat hráči ze starších žáků. Musím však za prvé poděkovat hráčům, kteří se vrátili k nám do klubu a pomohli nám dorost znovu založit. A za druhé všem starším žákům, kteří dorostu pomohli. Bez nich bychom to neodehráli. A do třetice celému týmu dorostu, protože výsledky měl nad očekávání.
Další na řadě je samozřejmě kategorie juniorů.

Je cílem mít úplnou návaznost na A tým, aby hráči pro Benešov zůstávali zde, v týmu Lvů?

Určitě, v co nejbližších letech musíme vytvořit kategorii juniorů, a tam už to bude plně navazovat na A tým. Samozřejmě čím vyšší soutěž dorostenecký či juniorský hráč vidí, tím se mu lépe zůstává v mateřském klubu. Takže kdyby se povedlo postoupit do druhé ligy A týmu, byla by to pro Benešov vzpruha i z tohoto hlediska.

Loni jsi opět táhl benešovský A tým, i když sezona se asi nedá hodnotit kladně.

Hlavně se mi vyhýbala zranění a nemoci, tak jsem mohl být platný pro tým. Ale vzhledem k dlouhotrvajícím zraněním spoluhráčů ta sezona nedopadla úplně nejlépe.

Nejde se nezeptat, zda-li přidáš další ročník své bohaté hokejové kariéry?

Tak to je ještě daleko. Myslím si, že pokud budou všichni zdrávi, tak by měli hrát už oni. Uvidíme, jak se nám podaří poskládat kádr na příští sezonu a jestli bude ještě potřeba abych hrál.

Děkuju za rozhovor.

Modrožlutí znají své soupeře pro přípravné zápasy

Lvi už znají své soupeře pro přípravná utkání před nadcházejícím ročníkem. A výběr skýtá atraktivní soupeře.

A tým zahájil společnou přípravu

Krásný pondělní podvečer v Konopišti. Takhle to asi benešovští hokejisté nebrali. Na pořadu dne byl začátek letní přípravy,...

Modrožlutí přicházejí s výzvou #dremenezklameme

Jan Štěpánek: Zranění nás stála loňskou sezonu