„Chci z našich mladých hráčů vychovat správné sportovce,“ říká Ivan Bartůšek

11.10.2016 | bee

V několika posledních letech panovala v Benešově poněkud zvláštní situace. Zatímco hokejové mužstvo dospělých hrálo pod názvem HC Lev Benešov, mládež nastupovala pod nicneříkajícím názvem HC Podblanicko. Od léta 2016 působí v Benešově pouze jeden hokejový klub – HC Lev Benešov.

Město Benešov je největším sponzorem klubu, takže záhy vyvstala otázka, proč sponzorovat mládežnické týmy, které nenesou ani jeho název.

„Téma mládež a Podblanicko jsem slýchával velmi často i z řad rodičů, kterým chyběl v názvu klubu Benešov,“ říká Ivan Bartůšek, předseda spolku HC Lev Benešov. „Při první schůzce s novým vedením města to byla dokonce podmínka, aby nás mohli podporovat, abychom byli jeden klub, což se nakonec podařilo.“

Na základě jednání mezi vedením HC Podblanicko a týmem mužů HC Lev Benešov tedy bylo domluveno, že hráči přestoupí do týmu, který nese jméno města. Zároveň se vedení HC Lev Benešov rozšířilo o další členy – zástupce mládeže.

Bartůšek před pár lety přebral A tým a začal spolu s kolegy klub HC Lev Benešov budovat. Nyní mu ještě přibyla mládež, což podle jeho slov znamená „více času věnovanému hokeji a zodpovědnost vůči všem, kteří se podílejí na chodu mládeže v Benešově, hlavně však rodičům, kteří přivedli na zimní stadion své děti“.

Kromě názvu by se změna měla projevit i na kvalitě hokejové přípravy.

„Postupně pracujeme na zpestření  tréninků, které budeme doplňovat hráči z A týmu, aby pomáhali našim trenérům mládeže,“ říká Bartůšek. „Dále pracujeme s vedením města a Městských sportovních zařízení na úpravách šaten a zázemí zimního stadionu. Mám radost, že z řad trenérů-laiků, díky kterým to zde poslední roky fungovalo, se postupně stávají trenéři s potřebnou licencí, takže za nemalé vkládaní prostředků rodiči do oddílu dostanou jejich děti kvalitní tréninkové jednotky v příjemnějším prostředí.“

To vše jsou změny, které hráči i jejich rodiče pocítí už nyní. Samozřejmě se však počítá i s dlouhodobou koncepcí, podle které by v Benešově měl působit kvalitní klub s moderními tréninkovými metodami i pomůckami, který by byl atraktivní nejen pro benešovské hokejisty, ale i pro hráče z okolních klubů.

„Pokoušíme se u mužů i u mládeže získat mladé hráče, kteří tu jsou na hostování, aby se stali kmenovými hráči Benešova,“ popisuje snahy nového vedení Bartůšek.

Nově zformovaný klub si nyní klade vysoké ambice. Tou nejdůležitější je zajistit kontinuitu mezi mládežnickými týmy a mužstvem dospělých. Znamená to vytvořit týmy mladšího a staršího dorostu, postoupit s nimi do první ligy (pokud neprojde na svazu návrh na zrušení nesmyslného třístupňového uspořádání dorosteneckých lig), a také mít mužstvo juniorů.

„Mým přáním je benešovský hokej obsadit do všech  kategorií na mládežnické ligové úrovni, takže postupně vychovat hráče jak pro ligový dorost, tak i juniory,“ představuje dlouhodobější vize klubu Bartůšek. „Předpokládám, že do pěti let nám dorostou hráči do těchto kategorií. Rád bych, aby v Benešově byla alespoň druhá liga mužů. Aby se to z větší části povedlo, musíme více zapracovat na náboru malých hokejistů.“

„Co se týká nejbližších sportovních cílů, tak od příští sezony bychom rádi měli v Benešově ligový dorost, abychom nemuseli v této kategorii jezdit za ligou do Velkých Popovic,“ dodává Bartůšek. „Ale pokud to mám shrnout, naším cílem je vytvořit konsolidovaný hokejový klub s podporou města Benešov a vychovat hráče, kteří by nám do Benešova jednou přivezli ukázat extraligový nebo ještě cennější hokejový pohár. Ale v první řadě si přeju, abychom z našich mladých hráčů vychovali správné sportovce.“

Muži | Středa 21.02.2018, 18:00