Michal Kaňka je zpátky doma

07.09.2017 | bee

Procestoval kus světa. Hrál extraligu, první i druhou ligu. Všude kde byl, sázel branky jako na běžícím pásu. Nyní se vrací domů, aby pomohl svému rodnému městu a klubu k případnému postupu do vyšší soutěže. Michal Kaňka je zpátky doma. Pánové a dámy, těšte se.

Michale, nastoupil jsi opět v barvách Benešova, po jak dlouhé době to vůbec je?
Není to tak dávno, byl jsem pryč pět let, před třemi lety jsem byl v Benešově i na měsíčním hostování.

Proč ses odhodlal opět nastoupit doma a ukončil tak působení v druholigových vodách?
Doufám, že jsem neukončil působení v druhé lize, ale jen ve Žďáru nad Sázavou. Přeji si zahrát druhou ligu zde, v Benešově.

Působíš ve vedení klubu, jsi šéftrenér mládeže, nyní i hráč „A“ týmu. Jaké máš ambice ve všech činnostech, které pro klub vykonáváš?
Před třemi lety jsme s Ivanem Bartůškem a Honzou Pěkným zachraňovali dospělý hokej v Benešově. V loňském roce jsme k tomu přibrali i vedení mládežnických družstev. Jak již říkal Ivan Bartůšek, vůbec jsme nevěděli do čeho jdeme a kolik práce to obnáší. Náš hlavní cíl je, aby nenastaly existenční problémy klubu a nedej bože, aby klub zanikl. Chceme, abychom měli plné hokejové třídy, aby to děti bavilo.
Co se týče trénování, hokej nebudu hrát věčně, ba naopak, již se blíží konec mé aktivní hráčské kariéry, tak se již několik let věnuji trénování mládeže. Teď již druhým rokem mám celou mládež na starost. Zatím mne to baví, naplňuje, co bude dál, to vyplyne samo.
Jako hráč bych chtěl pomoci klukům postoupit do druhé ligy a oslavit titul na domácí půdě.

Vím, že stále nekončíš, ale když se ohlédneš za profesionální kariérou, na co rád vzpomínáš?
Rád vzpomínám na všechna období. Na začátky, postup do extraligy mladšího dorostu, to tady bylo něco neskutečného a krásného.
Vzpomínám rád i na mistrovství republiky v Příbrami, to bylo ještě federální, kde jsme porazili Duklu Jihlava. Pěkný byl i přestup do Kladna, kde jsem hrál extraligu, pak tři krásné roky v Třebíči. Pak také zahraničí, kde jsem působil v severských zemích jako je Dánsko či Norsko, všude bylo hezky.
Posledních pět let ve Žďáru, kde byla super parta a samozřejmě tady doma, kde jsem střídavě hrál od dvaceti let, kde jsme hráli krásný hokej na špičce druhé ligy. Avšak doufám, že budu vzpomínat i na období, které nás ještě čeká.

A z hlediska trénování? Co tě nejvíce potěší a naplňuje?
Je hezký vidět děti přijít na nábor, sotva stojí na bruslích, a po roce si už hrají ten svůj hokejíček. U starších mne nejvíce naplňuje idea, že jsme někoho vychovali pro velký hokej, že se budeme koukat na televizi a tam se bude prohánět nějaký náš svěřenec.

Loni se „A“ tým Lvů umístil na třetím místě, toužíš po tom dosáhnout s tímto týmem mety nejvyšší?
To musí být cíl každého hokejisty, něco vyhrát, dosáhnout nejvyššího cíle!

Máš i nějaké osobní cíle?
Já už snad ani ne, pro mne je nejdůležitější dohrát zápas bez zranění a říct si, že to stálo za to!

Jsi ve věku, kdy už můžeš mentorovat, co bys vzkázal začínajícím hokejistům, popřípadě jejich rodičům?
Aby makali. A ostatní určitě přijde. Ať poslouchají trenéry, každý trenér to se svými svěřenci myslí dobře. Rodičům snad jen, aby nebyli přehnaně ambiciózní, měli by mít čistou radost z toho, že jejich dítě sportuje, je v kolektivu a někde se nefláká.

Máš nakonec nějaký vzkaz i pro fanoušky?
Děkujeme jim za přízeň, chtěl bych je pozvat na hezký hokej, který jim doufám nabídneme.

Děkuji za rozhovor

Modrožlutí znají své soupeře pro přípravné zápasy

Lvi už znají své soupeře pro přípravná utkání před nadcházejícím ročníkem. A výběr skýtá atraktivní soupeře.

A tým zahájil společnou přípravu

Krásný pondělní podvečer v Konopišti. Takhle to asi benešovští hokejisté nebrali. Na pořadu dne byl začátek letní přípravy,...

Modrožlutí přicházejí s výzvou #dremenezklameme

Michal Kaňka: Mládežnickým družstvům se loni dařilo